Fem år mere med sikkerhed ombord

Publiceret 09-01-2024

A/S Dampskibsselskabet Orient’s Fond samt A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal støtter Søsportens Sikkerhedsråds kampagneindsats med fondsmidler de næste fem år.

Kun ca. ti procent af vandsportsudøverne er medlem af en klub, og det er en enorm udfordring at kommunikere med de selvorganiserede. Foto: Søsportens Sikkerhedsråd.

Glæden var stor i Søsportens Sikkerhedsråd, da vi modtog nyheden om, at A/S Dampskibsselskabet Orient’s Fond samt A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal har valgt at støtte Søsportens Sikkerhedsråds kampagneindsats – i en ny postpandemisk virkelighed i en 5-årig projektperiode fra 2024.

Vi er meget begejstrede for støtten fra både Orient’s Fond samt A.P. Møller Fonden, som ultimativt kan være med til at redde liv til søs.

- I Danmark er vandsport nærmest en folkesport. Vi har 8.593 kilometer kystlinje og især under pandemien, så vi en kæmpe interesse for vandsport. Aktiviteter som vinterbadning, kajak og Stand Up Paddle er blevet superpopulært. Men også klassisk vandsport som sejlads i sejlbåde, motorbåde og joller har oplevet et boom både under og efter pandemien, siger Martin Wagner, som leder indsatsen.

Netop kombinationen af en pandemi og den øgede individualisering inden for vandsport, har givet udfordringer for sikkerhedskulturen, mener Martin Wagner

- Tidligere fik man sikkerhedskulturen ind under huden gennem klubben, men i dag er der næsten 1 million danskere, der dyrker vandsport og kun ca. 10% er medlem af en klub. Det giver os en kæmpe udfordring med at kommunikere sikkerhed til søs. Vi er derfor enormt taknemmelige for, at to af de store maritimt funderede fonde har valgt at støtte os, så vi kan nå bredt ud med vores sikkerhedsindsats, siger han.

Danmark er en søfartsnation, og vi har to af de mest trafikerede stræder i verden: Storebælt og Øresund.

Derfor er det vigtigt, at der er en national indsats, som gennem uddannelse og oplysning af vandsportsudøvere skaber en større forståelse for samspillet mellem den kommercielle skibstrafik og fritidsfartøjer. Det er til både glæde og gavn for alle, der færdes på vandet.

Martin Wagner glæder sig over, at støtten muliggør en samlet national indsats de næste 5 år.

- Vi har en unik mulighed for at tage temperaturen på vandsportsmiljøet på tværs af organisationer og idrætsgrene. Det kan vi omsætte til nationale kampagner over for de vandsportsgrene, hvor vi ser en øget risiko, og hvor vi med fordel kan styrke sikkerhedskulturen. Vi ved, at nøglen til at lykkes, ligger i bi- og multilaterale samarbejder, hvor vi udnytter hinandens viden og ressourcer, siger han.

Søsportens Sikkerhedsråds kampagnesekretariat består af tre medarbejdere og 30 frivillige instruktører, der holder foredrag, workshops og events om sikkerhed til søs over hele Danmark. Desuden er der 250 frivillige ambassadører over hele landet, som er med til at sprede budskabet om sikkerhed til søs.

Hvert år fører Søsportens Sikkerhedsråd statistik over drukneulykker i forbindelse med fritidsaktiviteter i indre danske farvande, hvor et fartøj er involveret. Du kan se hele statistikken her.

Kontakt

Martin Wagner